Wertykulacja

Wertykulacja trawnika, nazywana inaczej skaryfikacją jest to zabieg pielęgnacyjny polegający na pionowym nacięciu darni na płytkiej głębokości. Proces ten wydobywa na powierzchnie trawnika tzw. filc czyli nic innego jak organiczne części obumierającej rośliny oraz inne zanieczyszczenia typu liście czy patyki, ponad to poprzez nacinanie rozłogów traw powodujemy pobudzanie ich do wzrostu.

Zabieg wertykulacji powinniśmy przeprowadzać minimum raz w roku i najlepiej w okresie wiosennym co spowoduje, że od początku sezonu trawnik będzie miał cieńszą warstwę filcu oraz do warstwy korzeniowej dotrze więcej powietrza, składników odżywczych i wilgoci dzięki czemu trawnik szybko się zregeneruje i będzie gęsty oraz soczyście zielony przez cały sezon. W okresie jesiennym zalecamy przeprowadzenie powtórnej wertykulacji w celu usunięcia filcu zgromadzonego w okresie letnim, który utrudnia dostarczanie do gleby tlenu, wody i światła.

Wertykulacja jest szczególnie wskazana w miejscach ,w których występuje mech. Przewietrzenie górnej warstwy darni pobudzi do wzrostu trawę, która zacznie wypierać mech. Wydobycie na powierzchnię sporej części mchu osłabi go, a otwory po nożach przyczynią się do osuszenia terenu, co również sprzyja w walce z mchem.

Należy pamiętać o tym, że wertykulacje w okresie wiosennym przeprowadzamy dopiero po 1-3 koszeniu tak aby pozwolić roślinie na mocne ukorzenienie oraz wzrost. Zabieg ten wykonany za wcześnie na niewyrośniętej trawie może upośledzić późniejszy wzrost nowych jej pędów.