Odchwaszczanie i usuwanie chorób

Z pełnym profesjonalizmem zadbamy o Państwa trawnik wykonując konkretne zabiegi na dość powszechne problemy. Dzięki odchwaszczaniu i odgrzybianiu możemy chronić Wasz trawnik przed wszelkiego rodzaju szkodliwymi organizmami, a przede wszystkim możemy uregulować niepożądany wzrost chwastów, które psują piękno i zdrowie waszego ogrodu.

Chwasty nie tylko szpecą trawnik, ale także mu zagrażają. Jeśli pozwolimy im się rozwijać, zaczną zagłuszać rozwój traw, konkurując o wodę i składniki pokarmowe. Rozrastające się chwasty zabierają miejsce trawom, a po ich usunięciu zostają puste miejsca wymagające ponownego obsiania pożądaną roślinnością.

Należy pamiętać, że chwasty to często rodzime rośliny, które przez miliony lat zdążyły przystosować się do naszego klimatu i wykształciły mechanizmy przetrwania. Zdrowo rosną mimo braku nawożenia, niskich temperatur, niedostatku wody czy światła. Są odporne na choroby i szkodniki, ale boją się jednego – koszenia, które przerywa ich rozwój, nie pozwala kwitnąć i zawiązywać nasion. W zestawieniu z delikatnym trawami chwasty mają zapewnione wszelkie warunki bytu, chociaż specjalnie o nie nie dbamy. Dlatego takie zabiegi pielęgnacyjne jak silne nawożenie, regularne podlewanie i częste koszenie są niezmiernie ważne w walce z chwastami, mimo że bezpośrednio z nimi nie walczymy. One ich nie wymagają lub nawet nie lubią, ale za to lubi je nasz trawnik, który wtedy szybko wygrywa z chwastami nawet bez chemii.

Czasem jednak bez chemii trudno wygrać. Stosujemy wtedy herbicydy selektywne, które niszczą tylko rośliny dwuliścienne (szerokolistne) oszczędzając przy tym rośliny jednoliścienne czyli trawy. Taka selektywność jest bardzo pomocna ponieważ pozwala na wyeliminowanie większości roślin niepożądanych na trawniku.

W celu ochrony przed chorobami istotne jest usuwanie starej, obumarłej darni z trawnika poprzez wertykulację. Obumarła darń jest siedliskiem wielu grzybów, ogranicza przemieszczanie się powietrza oraz wnikanie wody i nawozów do gleby. W wyjątkowych przypadkach konieczne może okazać się zastosowanie fungicydów.