Aeracja

Napowietrzanie trawnika polega na nakłuwaniu darni. Ten proces pielęgnacyjny rozluźni glebę oraz dostarczy więcej powietrza, wody i składników mineralnych do korzeni traw. Z biegiem czasu warstwa gleby pod trawnikiem staje się coraz bardziej zwarta ( zmniejsza się przestrzeń między cząsteczkami gleby). W efekcie tego zmniejsza się ilość dostarczanego powietrza do korzeni traw, a trawnik żółknie, więdnie, usycha i gnije. Ograniczenie dostępu tlenu spowalnia pobieranie wody nawet wtedy gdy jest ona dostępna. Nadmierne podlewanie przy niedostatku tlenu może powodować więdnięcie roślin, a nawet ich zamieranie.

Napowietrzanie trawnika należy wykonywać w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Gleba nie może być bowiem ani za sucha, ani za mokra.

Aeracje wykonujemy zazwyczaj 1-2 razu do roku , by trawnik dostał łyk świeżego powietrza do korzeni i stał się odporniejszy na różne zagrożenia np. Choroby. Funkcjonowanie otworów powstałych na tym etapie pielęgnacji można przedłużyć, wykonując piaskowanie.